7 nejromantičtějších (a přitom originálních) míst v ČR

„Kdo není romantik, snad ani nemůže v životě být šťastným.”

Martin Petiška

Máte letos v plánu trávit dovolenou v ČR? A chtěli byste se svou drahou polovičku strávit pár romantických chvil na neobyčejných místech? Česká republika je plná krásných, tajemných míst, kde se budete cítit jako v pohádce. Za nezapomenutelnými zážitky nemusíte do exotických destinací ani luxusních hotelů, stačí se jen porozhlédnout po originálních koutech naší země. My jsme to už udělali a přinášíme pár osvědčených tipů na zajímavá a romantická místa v ČR, které může navštívit každý z vás.

1. Červená Lhota (Jihočeský kraj)

Výlet do Jižních Čech nemusí skončit na obligátním zámku Hluboká nebo Třeboni. Nedaleko Jindřichova Hradce se nachází neméně zajímavé a malebné místo – zámek Červená Lhota.
Renesanční vodní zámek ze 14. století je krásný uvnitř i zvenku. Nechce-li se vám absolvovat tradiční prohlídku interiérů (ceny vstupného začínají na 160 Kč), určitě doporučujeme půjčit si lodičku (za 200 Kč/hodinu) a omrknout originální červenou stavbu a přilehlý anglický park z vodní hladiny. Tak trochu jako v historickém filmu o námluvách v 17. století, tak trochu jako v Alenčině říši za zrcadlem, každopádně, budete se zde cítit pohádkově.

Zámek Červená Lhota (foto: zamek-cervenalhota.cz)

2. Údolí Plakánek (Královéhradecký kraj)

Že vám název nic neříká? A je to škoda. Jedná se totiž o krásný kus přírodní rezervace na okraji Českého Ráje. Romantické duše ocení především užasnou přírodu – typické listnaté lesy, mokřady a skalní útvary. Plakánkem se klikatí říčka Klenice, která je také původcem hlavního údolí. Jedním z nejromantičtějších zastavení je pak určitě rybník Obora, který obklopují pískovcové skály a vytváří nezapomenutelnou atmosféru. Plakat zde určitě nebudete, možná tak dojetím nad okolní nádherou.

Rybník Obora (foto: wikipedia.org)

3. Telč (Vysočina)

Že znáte Telč z hodin školního zeměpisu určitě nepochybujeme. Ale ruku na srdce, byli jste se tady podívat v posledních letech? Znáte i další Telčská místa kromě ikonického historického náměstí? Jestli odpovídáte ne a jestli máte rádi historii a městskou turistiku, hurá do Telče, určitě vás nezklame. Ne pro nic za nic je od roku 1992 na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Malebná Telč se i díky svému krásnému historickému centru objevila v prestižním celosvětovém seznamu (sestaveném National Geographic) s TOP 25 destinacemi pro rok 2020.

Historické centrum Telče (foto: kudyznudy.cz)

Navíc, nyní máte skvělou možnost užít si romantický výlet do Telče netradičně! S originální venkovní hrou Nachozeno v Telči povýšíte výlet na nezapomenutelný, a hlavně zábavný zážitek.

Venkovní hra - Nachozeno v Telči

4. Zámek Valeč a okolí (Karlovarský kraj)

Zámek Valeč mezi stovkami dalších zámků v ČR vyniká. Není to ani tak hlavní zámeckou budovou, i když milovníci zámecké architektury si i tady přijdou na své, ale hlavně přilehlým zámeckým parkem. Bývá označován za nejkrásnější barokní zahradu v ČR a nedivíme se. Zvláštní atmosféru parku dotváří sochy Matyáše Bernarda Brauna rozeseté po trávníku a nedaleký barokní skleník, který jako by byl vystřižen z dobové anglické detektivky. Tady se zkrátka nelze nezasnít. Doporučujeme si vyhradit na zámecký park celé odpoledne a užít si tu romantický piknik. Ubytovat se pak dokonce můžete přímo v zámeckém areálu v jedné z obslužných budov.

Zámek Valeč (foto: zamek-valec.cz)

5. Úpské rašeliniště (Liberecký kraj)

Krkonoše, tedy jejich odlehlejší a méně známé části bez davů turistů, patří jednoznačně k nejromantičtějším místům v ČR. A především místa bez lidských zásahů a zástavby jsou jako stvořena k romantickým toulkám. Až vyrazíte do Krkonoš, nezapomeňte si naplánovat túru přes Úpské rašeliniště. Najdete ho Mezi Luční boudou, Studniční horou a Hraničním hřebenem. Přes toto rozlohou největší rašeliniště v Krkonoších vede dřevěný chodníček, díky kterému nebezpečný terén bezpečně překonáte a užijete si nádherný výhled na okolí. Doporučujeme vyrazit mimo hlavní sezonu a na výlet si přivstat do ranního oparu.

Úpské rašeliniště (krkonose.eu)

6. Bořeň (Ústecký kraj)

Netradičně tvarovaný kopec Bořeň nedaleko Bíliny je vidět z daleka a láká k výšlapu milovníky historie i krásných výhledů. Hora byla vytvořena před desítkami milionů let a je také významným archeologickým nalezištěm. Na vrchol vás dovede turistická cesta vycházející z lázní Bílina (sem se pohodlně dostanete vlakem nebo autem) dlouhá jen několik kilometrů. Samozřejmě je potřeba počítat s náročnějším terénem a vybavit se pevnějšími botami. Nicméně romantický výhled z vrcholu za to stojí. Cestou dolů se můžete zastavovat u naučných tabulí, které vám přiblíží nejen historii a původ kopce, ale také unikátní faunu a floru tohoto místa. A pak, že Ústecko je neutěšený kraj!

Kopec Bořeň (zamek-duchcov.cz)

7. Zřícenina hradu Rabí (Plzeňský kraj)

Zříceniny hradů mají svou tajemnou atmosféru a lákají k návštěvám zástupy tuzemských i zahraničních turistů. Možná je to proto, že poskytují velký prostor pro fantazii, představujeme si, jak hrad vypadal v dobách největší slávy, chodíme po uličkách, kudy před stovkami let chodili rytíři i poddaní. Možná je to jejich majestátností, která i přes uplynulý čas stále vyzařuje z kamenných hradeb. Rozhodně je možné říct, že jestli hledáte romantiku, výletem na zříceninu nic nezkazíte. Jako tip jsme vybrali rovnou tu nej – nejrozsáhlejší českou zříceninu, hrad Rábí. Za vstupné od 100 Kč se hradem můžete procházet sami nebo se připojit ke komentovaný prohlídkám jednotlivých částí rozlehlého areálu.

Rábí patří do tzv. Šumavského Trojhradí, které tvoří 3 nejvýznamnější hrady Šumavy a okolí – Velhartice, Kašperk a právě Rábí. Pokud tedy plánujete dovolenou v Pošumaví, plán na minimálně 3 dny máte jasný.

Hrad Rábí (hrad-rabi.cz)

SDÍLEJTE ČLÁNEK