Jak si pořádně užít výlet do Telče?

Telč je malé městečko, které leží na půli cesty mezi Prahou a Vídní. Mezi českými i zahraničními turisty je známé především svým historickým centrem, které je od roku 1992 zapsáno na Seznam světového a kulturního dědictví UNESCO.

Historické centrum města Telč

Architektura města oslovila i redaktory amerického magazínu National Geographic, kteří jej pro rok 2020 zařadili mezi 25 nejzajímavějších výletů po celém světě. Redaktoři magazínu lákají na zámek v Telči, který je považován za klenot moravské renesance a na pastelově zbarvené domky, které jsou dominantou trojúhelníkového náměstí.

Zámek v Telči
Telčský zámek

Co kromě zámku a náměstí v Telči navštívit?

Co ale dělat v Telči po prohlídce zámku a přilehlé zámecké zahrady? Určitě si nesmíte nechat ujít voňavou kávu, sklenku vína nebo domácí limonádu v jednom z podniků na náměstí. Není snad lepší pocit, než když se usadíte na jedné ze zahrádek místních kaváren či restaurací a společně se svým oblíbeným pitím si vychutnáte krásu telčského náměstí. 

Jakmile nasajete místní atmosféru a doplníte energii, můžete vyrazit objevovat další telčská zákoutí. 

Pokud se rádi procházíte a objevujete místa, kam obyčejný turista jen tak nezavítá, je tu pro Vás venkovní společenská hra Nachozeno v Telči. Jedná se o poznávací hru, která vás provede místy mimo náměstí a odhalí různé zajímavosti. Během poznávání budete plnit různé úkoly, odpovídat na otázky, luštit šifry a postupně objevovat, kudy povedou vaše další kroky. Hra vám zabere zhruba 3 hodinky času, a tak ji můžete pojmout jako pohodový dopolední či odpolední výlet. Nachozeno je hra pro skupinku 2 – 6 hráčů a je určena pro partu přátel, rodinu s dětmi nebo zamilovaný pár. 

Milovníci vody by si určitě neměli nechat ujít plavbu na paddleboardech kolem zámku. Sympatičtí instruktoři pro vás mají připravený 120minutový zážitek, který zahrnuje i pohodový piknik s neodolatelným výhledem. Díky zkušeným instruktorům zvládnou plavbu i úplní začátečníci. 

Ideálním místem, kam v Telči utéci před sluníčkem je návštěva místního podzemí, které v minulosti sloužilo především pro skladování zásob. V roce 2014 byla část podzemí zpřístupněna a pojata jako interaktivní expozice. Mimo prohlídku původního stavu sklepení se tak pomocí moderních technologií dozvíte i zajímavosti o Telči a okolí.

Paddleboardy Telč – zdroj: paddleboardytelc.cz

Jestliže jste si naplánovali strávit čas se svou rodinou a zajímá vás kam v Telči s dětmi, pak určitě nesmíte vynechat návštěvu Telčského domu. Ten se nachází na horní části náměstí a pro děti má připravenou stálou pohádkovou expozici. Součástí prohlídky je také velká herna s malými domečky, skládankami, hrami a hlavolamy, nechybí zde dokonce ani kolejiště s vláčky.

Po náročném výletu nám pěkně vyhládlo. Kam v Telči na dobré jídlo?

A protože vám po náročném odpoledni určitě vyhládne, je potřeba také zmínit kam vyrazit v Telči na jídlo. 

Romantickou večeři si můžete vychutnat při letních teplých večerech přímo na náměstí. Volit mezi restauracemi můžete dle preference chuti nebo nabízeného výhledu:

Restaurace Amigo nabízí výtečné italsko – mexické speciality, vybírat si můžete mezi steaky, pizzami, burgery a tortillami. 

Restaurace Amigo v Telči – zdroj: amigotelc.cz

Pizzerie Telč se nachází na ideálním místě s krásným výhledem na náměstí a milou obsluhou. Mimo pizzu si zde můžete objednat také těstoviny.

Restaurant Zach disponuje velkou zahrádkou se 48 místy a v jídelním lístku naleznete jak jídlo pro vegetariány, tak i rybí, kuřecí, vepřové nebo hovězí speciality.

Mimo centrum se výborně najíte také v restauraci Na Žabinci, kde můžete vybírat z bohaté nabídky českých pokrmů nebo v Panském dvoře, který se nachází kousek od centrálního parkoviště.

Pokud byste rádi vyzkoušeli gastronomický zážitek v okolí Telče, neměli byste si nechat ujít Bizoní farmu v Rožnově. Od Telče je vzdálená zhruba 20 km a pochutnat si tu můžete na bizoním steaku nebo třeba svíčkové. Naopak francouzský kulinářský zážitek na vás čeká 15 km za Telčí v Bistrot de Papa. Restauraci v Horních Dubenkách si otevřel samotný francouzský šéfkuchař. 

SDÍLEJTE ČLÁNEK