Poznejte 10 nejkrásnějších měst České republiky

Při plánování výletu bývá pro dobrodruhy důležitý nejen cíl jejich trasy, ale také cesta samotná. Mnoho zajímavých míst a pozoruhodných scenérií se nepřekvapivě ukrývá v přírodě. Ovšem vycházky vyžadující pohorky nejsou pro každého. Jestliže i vy si během cesty dáte raději dobrou kávu z fair trade kavárny namísto namazaného rohlíku se salámem, zaostřete na kulturní památky. Většinu z nich najdete ve městech, která díky nim získávají nezaměnitelného genia loci. Poznejte 10 nejhezčích.

Praha

Každý Čech by měl během svého života alespoň jednou navštívit stověžatou Prahu, která právem kraluje žebříčku s nejhezčími městy ČR. Ta je totiž nejen hlavním městem naší republiky, ale zároveň překypuje neopakovatelnou atmosférou, která vás naplní nostalgií a pokorou. Při návštěvě metropole si určitě vyhraďte čas pro návštěvu Staroměstského náměstí s ikonickým Pražským orlojem, Karlova mostu a Pražského hradu – největšího hradního komplexu na světě, jehož součástí je i největší chrám v tuzemsku, a sice katedrála sv. Víta. 

praha

Telč

Na seznamu UNESCO nechybí ani další české město, Telč. V něm se nenásilně snoubí historie s kulturou, kterou dokáží ocenit všechny generace. Měšťanské domy lemující náměstí Zachariáše z Hradce se pyšní ikonickými arkádami, poutavou barevností a podloubím, které vybízí k prozkoumání. Za návštěvu v Telči stojí i místní zámek, vyhlídková věž kostela svatého Jakuba nebo raně barokní kostel Jména Ježíš. 

Telč můžete poznat také formou zábavné venkovní poznávací hry Nachozeno v Telči.

Písek

Historie populárního jihočeského města sahá až do poloviny 13. století, kdy na levém břehu řeky Otavy vyrostla díky rýžovištím zlatého písku malá osada. Ta se začala rychle rozrůstat a nabývat na významu. O jejím věhlasu svědčí i záhy postavený kamenný středověký most, který je 2. nejstarším ve střední Evropě (je tedy ještě starší než věhlasný Karlův most v Praze). Písek vám ovšem nabídne mnohem více. Neměli byste si nechat uniknout Píseckou sladovnu, baziliku Narození Panny Marie, kostel Povýšení svatého Kříže nebo městský hrad. 

Foto: kudyznudy.cz

Český Krumlov

Dalším z turisty vyhledávaných a Čechy milovaných měst je Český Krumlov. Ten se téměř poeticky rozkládá mezi meandry protékající řeky Vltavy a disponuje takřka hmatatelným geniem loci v kterémkoliv ze svých zákoutí. Na návštěvu Českého Krumlova si vyhraďte bezmála celý den. Kromě prohlídky malebného intravilánu města stojí za pozornost zámek s přilehlými zahradami a unikátním Otáčivým hledištěm. Chcete-li svůj zážitek z města povznést na novou úroveň, můžete si zakoupit vstupenku na některé z představení, která se zde hrají.

Nové Město nad Metují

Nové Město nad Metují je jedno z vizuálně nejpřitažlivějších tuzemských měst. Je vybudované na skalním ostrohu, který ze tří stran obtéká řeka Metuje. Centrum je tvořeno stylizovanými historickými domy s průchozím podloubím, které obklopují Husovo náměstí. Na náměstí se dále nachází mariánský sloup, radnice nebo kostel Nejsvětější Trojice. Při návštěvě města věnujte pozornost i zámku a jeho zahradám, které originálně navrhl význačný slovenský architekt Dušan Jurkovič. 

Foto: kudyznudy.cz

Litomyšl

Mezi krásná města v ČR se bezesporu řadí i Litomyšl – rodiště hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Město se může chlubit malebným náměstím, domy s arkádami a řadou kulturních památek, které se dochovaly v původním stavu. Konkrétně se jedná o renesanční zámek včetně jedinečné sgrafitové výzdoby, který je zapsán v seznamu UNESCO, zámecký areál a barokní zámecké divadlo. Kdybyste si chtěli prohlédnout i přilehlé okolí, zamiřte k jezerům Velký a Malý Košíř.

Litomyšl
Foto: kudyznudy.cz

Mikulov

Až příště vyrazíte na jižní Moravu, vyšetřete si ve svém vinnými sklípky nabitém programu alespoň půlden na návštěvu Mikulova – nebudete litovat. Město nabízí celou řadu překrásných scenérií a historických památek. Při procházce centrem „narazíte“ na barokní zámek, Dietrichsteinskou hrobku, kapli sv. Šebestiána, sloup Nejsvětější Trojice, synagogu nebo kostel sv. Václava. Za zmínku stojí i židovský hřbitov, Kozí hrádek nebo ikonický Svatý kopeček (výšlap i s návratem do města vám zabere asi hodinu). 

Mikulov

Valtice

K nejhezčím městům České republiky se bezesporu řadí i Valtice, respektive Lednicko-Valtický areál, který je považovaný za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě a je zapsán na seznamu UNESCO. Samotné Valtice jsou poté malebným vinařským městem s historickým centrem. Při jejich návštěvě se zastavte u Valtického zámku, projděte si jeho sklepení, zastavte se u expozice historických vinařských lisů, popřípadě se vydejte prozkoumat Valtické podzemí.  

Také Valtice můžete poznat trochu jinak se zábavnou venkovní poznávací hrou Nachozeno ve Valticích!

Valtice

Brno

Energií překypující Brno vás nechá nahlédnout pod pokličku života metropole. V jeho spletitých uličkách se snadno ztratíte, ovšem pokaždé se záhy objevíte před nějakou z kulturních památek, kterých je město plné. Za návštěvu bezesporu stojí funkcionalistická Vila Tugendhat, Zelený trh včetně podzemí, Stará radnice, hrad Špilberk, vodojemy na Žlutém kopci, katedrála na Petrově nebo kostnice pod kostelem sv. Jakuba, která je druhá největší v Evropě. 

Brno

Olomouc

Výčet nejkrásnějších měst České republiky završuje Olomouc. Ta se proslavila ikonickými olomouckými tvarůžky, ovšem za pozornost stojí i její kulturní památky – kupříkladu barokní sloup Nejsvětější Trojice, který je místní dominantou, je zapsaný na seznamu UNESCO. Při návštěvě města nezapomeňte ani na orloj, který je součástí olomoucké radnice, katedrálu sv. Václava či kostel sv. Mořice. Rodiny cestující s dětmi by mohla zaujmout také místní Zoo s vyhlídkovou věží a bílými vlky.

Olomouc

SDÍLEJTE ČLÁNEK