Tipy na výlet do Liberce za každého počasí

Severočeská metropole je výletním cílem návštěvníků z celé republiky i zahraničních turistů. A nejen kvůli majestátní stavbě televizního vysílače na Ještědu. Čím dalším láká Liberec své hosty, co určitě neminout a jak si jeho návštěvu užít na maximum? 

Top 5 atrakcí v Liberci

Nejznámější Liberecké cíle zná určitě každý minimálně z vyprávění. 

Patří mezi ně bezesporu Ještěd – vrchol s nadmořskou výškou 1 012 metrů, ležící na jihozápadě od Liberce, na kterém se tyčí unikátní stavba televizního vysílače s hotelem a restaurací. Při jeho návštěvě určitě nevynechte jízdu nebo alespoň detailní pohled na zdejší lanovkou, patří totiž mezi nejstarší lanové dráhy u nás. Nahoru vás vyveze za cenu 110 Kč a děti za 60 Kč (AKTUALITA: momentálně je lanovka uzavřená, ale pěší výšlap také určitě stojí za to). 

Foto: Facebook hotelu Ještěd

Další oblíbená atrakce ZOO Liberec má také své prvenství – s rokem založení 1904 je nejstarší zoologickou zahradou v ČR. Zblízka si zde můžete prohlédnout asi 160 druhů zvířat včetně raritních a ohrožených exemplářů. Dlouholetým symbolem zoologické zahrady Liberec byli vzácní bílí tygři indičtí, které zahrada chovala od roku 1994. Bílí tygři se zapsali také do světa sportu – liberecký hokejový tým nese jejich jméno a bílého tygra má ve svém znaku. 

Foto: ZOO Liberec (www.zooliberec.cz)

Milovníci automobilového průmyslu nesmí vynechat návštěvu rodného domu Ferdinanda Porscheho v Liberci – Vratislavicích. Slavný konstruktér Volkswagenu zde žil a učil se řemeslu. Moderní zábavnou expozici ale ocení nejen auto-moto fanoušci. Líbit se zde bude celé rodině. A komu by to bylo málo, může pokračovat návštěvou Libereckého technického muzea, které se pyšní jedním celým pavilonem plným automobilů a motocyklů.

Nesmíme zapomenout na nejkrásnější historickou stavbu Liberce. Tou je podle mnohých novorenesanční budova městské radnice. Přesvědčit se o její kráse můžete sami a určitě ji neminete, je totiž hlavní dominantou náměstí Dr. Edvarda Beneše přímo v centru města. 

Foto: visitliberec.eu

Poslední z top pětky Libereckých památek patří kultuře. Pokud tedy patříte mezi fanoušky výtvarného umění, určitě si nenechte ujít expozice v Oblastní galerii Liberec. Říká se jí “Muzeum evropského umění” díky rozsáhlým sbírkám uměleckých děl z celé Evropy, nebo také Galerie Lázně, protože sídlí v bývalé budově městských lázní. Navštívit ji můžete každý den kromě pondělí a přístupná je i hendikepovaným, je totiž celá bezbariérová.

Plánujete vícedenní výlet či dovolenou? Doporučujeme jedinečný wellness hotel Fénix!

Kam vyrazit s dětmi v Liberci? (a kam se vydat když prší)

Liberec je pro děti rájem zábavy. Je zde hned několik zábavních center určených přímo pro ně. Navíc naše následující tipy oceníte i v případě, kdy budete řešit kam za zábavou, když se nad Libercem zatáhne a déšť vám překazí plány na výletování po okolí. 

Malí vědátoři i jejich rodiče budou nadšení z parků IQLandia (pro děti od 8 let a dospělé) a IQPark (pro nejmenší děti). Jsou to vědecko-zábavní centra plná atrakcí, her a pokusů, kde se s přehledem zabavíte na celý den. Oba zábavní parky jsou dostupné z centra města a to jak autem, tak i pohodlně pěšky z autobusového nebo vlakového nádraží. 

Foto: IQLandia (www.iqlandia.cz)

Dalším ze zábavních libereckých center pro celou rodinu je známé Centrum Babylon, s velkolepým aquaparkem s vodními atrakcemi, tobogány, jeskyněmi a dokonce laserovou show. Děti si dosyta užijí bazén a rodiče si tu mohou odpočinout v sauně nebo wellness centru. 

Zábavu pod střechou si užijete také v DinoParku v obchodním centru Plaza Liberec. Kromě oblíbených modelů dinosaurů v životní velikosti tu najdete také hřiště, různé tematické atrakce a také 4D kino, které vás přenese na malou chvíli do druhohor.

Když vám počasí bude přát, vydat se můžete na nějaký z výletů po okolí Liberce, kterých můžete vymyslet celou řadu – např. výlet do Lesoparku Horka, na Kočičí kameny nebo přímo v Liberci do botanické zahrady. 

Pokud si chcete výlet do Liberce udělat opravdu originální, vyzkoušejte netradiční venkovní poznávací hru Nachozeno v Liberci. Poznáte město zase z trošku jiné perspektivy, podíváte se i na méně známá, ale nezapomenutelná místa a navíc si u toho užijete spoustu zábavy při luštění úkolů a záhad. 

Kam v Liberci na skvělé jídlo

Pokud rádi plánujete jako součást výletu i kvalitní občerstvení nebo je gastronomický zážitek v Liberci přímo jeho cílem, určitě vás bude zajímat kde se v Liberci dobře najíst. 

Nejprve tip pro fajnšmekry a gurmány. Pokud plánujete zajít v Liberci na slavnostnější večeři nebo hledáte podnik pro nezapomenutelné rande, vyzkoušejte nějakou méně tradiční kuchyni – co třeba irskou v restauraci Black Horse nebo řeckou v taverně Masa Buka

Foto: Restaurace Masa Buka (www.masabuka.cz)

Na rychlý, ale kvalitní oběd můžete v Liberci zajít do oblíbených restaurací ze sítě Potrefená Husa nebo Plaudit. Kvalitou jídla srovnatelné, jediný rozdíl je čepované pivo, do Husy zajděte na Staropramen, do Plauditu na vychlazenou Plzeň.

Kam na kafe a dort  v Liberci? 

Skvělou kávu a domácí dezerty si dáte ve stylových  interiérech kaváren Bez Konceptu, v Liberci jsou aktuálně otevřené 3 pobočky. 
Nejen v létě doporučujeme zajít do kavárny plné zeleně do trefně pojmenovaného Kafe Kytka, které je zároveň kavárnou a květinovým studiem. 
Neuvěřitelný interiér si běžte prohlédnout do pražírny Nordbeans DOK. Na jednom místě tu funguje kavárna s pražírnou, vlastní pekárna, bistro a školící centrum.  

SDÍLEJTE ČLÁNEK