Máte pro strach uděláno? Milovníci záhad a příběhů, ze kterých mrazí, rozhodně o víkendu nejezdí do akvaparku nebo do pivovaru. Cílem jejich výletů jsou nejstrašidelnější místa v České republice. Ať už jste zkušení lovci záhad, nebo chcete jen pocítit zvláštní strach a husí kůži, vybrali jsme pro vás několik děsivých míst v ČR, která stojí za návštěvu. Pokud na to tedy máte.
Býčí skála
Název skála dostala podle nalezené sošky býka, nikoliv podle zvěrstev, která se tady ve starých dobách údajně děla. Místo najdete mezi městečky Adamov a Křtiny v Moravském krasu. Podle legend se tu v dávné minulosti konaly rituální pohřby. Jeden se však do atmosféry i paměti místních otiskl až do dnešních dní.
Tzv. Halštatský pohřeb bylo poslední rozloučení místní vznešené osobnosti, která si ovšem s sebou na onen svět vzala i 40 mladých dívek, všechny své poddané a koně. Krutý masakr a negativní energie je cítit už při příchodu k Býčí skále. Říká se, že v rozsáhlém jeskynním systému se ozývá volání i občasné výkřiky. Máte dostatek odvahy navštívit toto děsivé místo?
Branišovský les
Branišovský les je označován jako nejstrašidelnější les v ČR. Ptáte se proč? V dobách středověku byla tato oblast plná močálů a bažin, které se staly osudnými mnohým lidem, kteří cestovali po kupecké stezce. Údajně zde sídlí podivná entita, takzvaný pán lesa nebo také černý rytíř. Podle některých zde také havarovalo UFO, což se následně vláda snažila zamaskovat požárem. Mnoho místních totiž potvrdilo, že v lese i dnes zažívají paranormální jevy, slýchají kroky, zvláštní zvuky a někdo viděl i rudě planoucí oči levitující ve tmě.
Historické prameny tvrdí, že tato a další legendy nejsou pravdivé. Prý se začaly objevovat až v 90. letech. Jenže, znáte to, na každém šprochu…Chcete se jít přesvědčit na vlastní kůži? Branišovský les je ale prokazatelně místem, které bylo svědkem velkých neštěstí. Přinejmenším několik potvrzených sebevražd a tragický pád vrtulníku v roce 2012 k nim patří.
Liberec plný duchů
Mezi další strašidelná místa v ČR patří, a možná se budete divit, severočeské město Liberec. Libercem údajně dodnes prochází duch Christiana Platze z Ehrentalu. Původně chudý poddaný to dopracoval až na městského hejtmana a ve své funkci prý byl velmi krutý, trápil chudinu hlady a nevyhýbal se ani fyzickému týrání. Proto jeho duše nikdy nedostála klidu a noc co noc vstává z rakve v kostele svatého Kříže. Jiná pověst vypráví, že se zjevuje v podobě černého psa.
Ani slavnému Ještědu se nevyhýbají příběhy, ze kterých mrazí. Prý je plný podivných stvoření, v historických legendách jsou to čerti nebo démoni. Německé legendy zase hovoří o bájném muži podobném Krakonošovi, takzvaném Jeschkengeistovi. Nebyl to ale hodný a spravedlivý Krakonoš, jak ho známe. Ale naopak zlý a krutý vládce hory. Až půjdete v noci na Ještěd bude vám pravděpodobně jedno, odkud pochází podivné zvuky, které připomínají pláč a křik. Hlavně aby měli nahoře otevřeno.
Tip: Do Liberce můžete vyrazit i za další netradiční zábavou – venkovní společenskou hrou Nachozeno v Liberci. Kdo ví, třeba vás zavede i za zmíněnými přízraky.
Velhartický hřbitov
Kostel sv. Máří Magdalény ve Velharticích na Šumavě inspiroval Karla Jaromíra Erbena k napsání balady Svatební košile. Ta je z filmového i literárního zpracování jednou z nejděsivějších částí knihy Kytice. Pokud nevíte, příběh vypráví o mladé dívce, které zemřel její milý. Ten se však poté v temné noci objeví a snaží se jí přes hřbitov unést do říše mrtvých.
Kostel sousedící s hřbitovem a nedaleká třešeň, na které se prý podepsaly satanské mše a černá magie není příjemné prostředí. Raději se sem vydejte za bílého dne.
Hrad Houska
Velkou záhadou, stojící v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, je hrad Houska. Tento hrad, který byl později přestavěný na zámek, se zdá být na první pohled docela obyčejným. Záhadný je však především jeho důvod výstavby, který vlastně není znám – hrad vyrostl uprostřed ničeho – byl postaven mimo významné obchodní cesty, není nijak strategicky umístěn a nachází se v místech bez dostupného vodního zdroje.
Podle legendy však důvod výstavby hrad měl – byl postaven nad hlubokou prasklinou ve skále, která vedla do pekla. Hrad měl tedy chránit proti napřirozenu. I celý obranný systém hradu je situován tak, že spíše brání proti něčemu, co se nachází uvitř a nesmí se dostat ven. V podzemí hradu se navíc údajně nachází velké množství chodeb a prostor, kde jsou pohřbeny záhadné kostry “nelidí”.
Dodnes se prý některým návstěníkům hradu dělá v prostorách nevolno. A co vy? Troufnete si na výlet na tento tajuplný hrad, který ukrývá bránu do pekla?