mikulovská vinařská stezka

Kam na jídlo a víno ve Valticích a okolí

Česká republika je známá svými kvalitními víny a delikátní kuchyní. Jestliže patříte mezi gurmány, kteří si k dobrému jídlu rádi vychutnají skleničku lahodného vína, měli byste určitě zvážit návštěvu Valtic a jejich okolí. Tento článek vám ukáže několik tipů, kam vyrazit, abyste si svůj kulinářský výlet do Valtic užili na maximum.

Vinařské stezky

Pro objevování místních vinic, je jedním z nejlepších způsobů využití vinařských naučných stezek. Trasy těchto stezek mají různé délky a je možné je absolvovat pěšky nebo na kole, některé dokonce autem. Naučné stezky vám umožní prozkoumat krásnou krajinu, navštívit různé vinaře a ochutnat jejich výborná vína. Mezi cyklisty je nejpopulárnější Mikulovská vinařská stezka, která vede z Mikulova přes Valtice, Lednici a Pavlovské vrchy.

mikulovská vinařská stezka
Zdroj: vinazmoravyacech.cz

Degustace vína

Při návštěvě Valtic a jejich okolí byste si neměli nechat ujít degustaci místního vína. Pro ojedinělý zážitek doporučujeme například Valtické podzemí, které se stalo v roce 2015 nejnavštěvovanějším vinařským turistickým cílem. Valtické podzemí nabízí široký výběr kvalitních vín, řízené degustace a možnost komentované prohlídky sklepních prostor, které zaujímají více jak 900 metrů.

Zdroj: kudyznudy.cz

Gastronomické zážitky

Kromě vína můžete v okolí Valtic ochutnat také místní kuchyni, která je plná chutí a vůní. Nejlepším způsobem, jak si vychutnat gastronomické zážitky v této oblasti, je navštívit některou z místních restaurací nebo specializovaných krámků či bister. Ve Valticích doporučujeme například restauraci Valtická rychta, která nabízí tradiční českou a moravskou kuchyni. Dalšími místy, která byste měli zvážit, jsou Restaurace Sojka & spol. v Mikulově, kde si na své přijdou milovníci masa, ale i vegetariáni, nebo v Lednici Hospůdka U Korunky, která vás okouzlí svým krásným prostředím.

Zdroj: uzasnamorava.cz

Vinařské muzeum

Jestliže vás zajímá historie a samotná výroba vína, nezapomeňte navštívit vinařskou expozici Regionálního muzea v Mikulově. Současná expozice je rozdělena na tři části, z nichž v jedné můžete obdivovat nejstarší předmět muzea – obří sud na víno, který byl vyroben v roce 1643. V další části je připravena sbírka historických dřevěných vinařských lisů a v poslední části se dozvíte zajímavou historii o pěstování a výrobě vína na Moravě.

Zdroj: mikulov.cz

Kulturní a vinařské akce

Kam jinam za akcí plnou vína, než na jižní Moravu. V oblasti kolem Valtic je program téměř celoroční, a proto zde nemůžete šlápnout vedle v žádném ročním období. Oblíbené jsou například Letní slavnosti vína a jídla, které se konají přímo ve Valticích a nabízí mnoho zajímavých aktivit spojených s vínem a gastronomií. Další populární akcí je Pálavské vinobraní nebo Hudba na kole, která nabízí v Lednicko-valtickém areálu několik zastávek s hudebním vystoupením českých a rakouských umělců.

Zdroj: vinarskecentrum.cz

Poznejte Valtice formou hry

Pokud hledáte nejen gastronomické zážitky, ale také zábavnou aktivitu v přírodě a bez mobilů, využijte venkovní společenskou hru Nachozeno, která vám Valtice představí neotřelým způsobem. Během procházky budete plnit úkoly a postupně se tak dozvídat zajímavé informace právě o Valticích. Hra je ideální pro rodiny s dětmi, ale i skupiny přátel nebo zamilovaný pár. Mimo luštění a namáhání svých mozkových závitů, získáte s Nachozeno také další tipy na výborné podniky a další aktivity ve Valticích.

 
 

SDÍLEJTE ČLÁNEK