Jednodenní výlety úvodní

Jednodenní výlety postupně nahrazují klasické dovolené. Vyrazte na některý i vy

Tradičním pobytům u moře pomalu odzvonilo. Místo nich nastupují aktivně trávené dovolené plné nejrůznějších výletů a činností. Stále více Čechů tak začíná trávit dny svého volna v tuzemsku a poznávat krásy vlasti. Kromě několikadenních pobytů jsou čím dál oblíbenější jednodenní výlety, které vám umožní odpojit se (na přijatelnou dobu) od technologií a strávit kvalitní čas s vašimi blízkými. Tipů na jednodenní výlet je skutečně mnoho. Poznejte 10 z nich – zavedou vás do nejrůznějších koutů Česka. 

Peklo – Česká lípa 

Chcete-li své volno strávit aktivně, vyjeďte do České lípy. Začíná v ní naučná stezka, která vede Národní přírodní památkou Peklo a po asi 8 kilometrech končí v obci Zahrádky. Během procházky malebným údolím Robečského potoka se nad vámi budou tyčit skalní stěny nejrůznějších tvarů a k dispozici vám bude řada průlezů a skalních tunelů. Zpět do České lípy se mj. dostanete vlakem. Ve městě se můžete občerstvit a pokud vám zbyde čas, tak i poznat jeho pamětihodnosti. 

peklo česká lípa

 

Peklo Česká Lípa, zdroj: kudyznudy.cz

Křivoklát – hrad a okolí 

Místem, kam můžete vyrazit i s dětmi, je Křivoklát. Kromě prohlídky jednoho z nejvýznamnějších a nejstarších hradů v Česku jsou kolem stejnojmenného městyse k dispozici turistické trasy, které vás zavedou na malebnou vyhlídku Paraplíčko, k pomníku knížete Karla Egona II. Fürstenberka nebo vás provedou srdcem Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko naučnou stezkou U Eremita. Místní faunu a flóru si můžete zblízka prohlédnout v Informačním středisku Lesů České republiky, kde je celoročně instalována interaktivní výstava. 

Hrad Křivoklát

 

Hrad Křivoklát, zdroj: kudyznudy.cz

Konojedské bochníky – Úštěk 

Milovníky přírody potěší výlet na Národní přírodní památku Konojedské bochníky. Jedná se o čelo lávového proudu, který v 19. století odhalila těžba kamene. Až 8 metrů vysoké a metr široké tefritové sloupce se uchovaly díky specifickým podmínkám při chladnutí lávy v období třetihor a jsou tak unikátní ukázkou sloupcové odlučnosti čediče. V jejich okolí žijí některé silně a kriticky ohrožené druhy živočichů a rostou kriticky ohrožené druhy rostlin. Kromě Konojedských bochníků můžete zavítat na nedalekou Kalvárii či se vykoupat v úštěckém jezeru Chmelař.

Konojedské bochníky

 

Konojedské bochníky, zdroj: kudyznudy.cz

Znojmo – město a okolí 

Celý den s přehledem strávíte i prohlídkou jihomoravského Znojma. Ve městě můžete navštívit impozantní Kostel sv. Mikuláše, který je jednou z jeho dominant, kochat se výhledem ze Znojemského hradu na údolí řeky Dyje, prohlédnout si legendární hradby (díky nim bylo Znojmo považováno za nejlépe opevněné město mezi Prahou a Vídní), nebo nahlédnout do 30 kilometrů dlouhých chodeb Znojemského podzemí. Díky své relativní nenáročnosti se jedná o příjemný jednodenní výlet pro seniory i děti. 

město Znojmo

 

Znojmo, zdroj: cs.wikipedia.org

Nebaví vás poznávání měst? Zkuste to formou zábavné venkovní poznávací hry Nachozeno!


Kutná Hora – město a okolí 

Hledáte-li inspiraci na zajímavý výlet v České republice, na vašem seznamu by neměla chybět Kutná Hora. Město s historickým jádrem, ikonickým chrámem svaté Barbory a kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci je právem zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

město Kutná Hora

 

Kutná Hora, zdroj: kampocesku.cz

Štramberk – město a okolí  

Tipem na výlet pro celou rodinu je malebné moravské město Štramberk, které leží jen 4 kilometry od města Kopřivnice – sídla automobilky Tatra, v němž se nachází i stejnojmenné muzeum. Budovy ve Štramberku jsou původní dřevěné roubenky z 18. a 19. století. Díky jedinečnému vzhledu, které místu propůjčují, se městu přezdívá Valašský betlém. Za pozornost stojí především válcová věž Trúba, archeologickými nálezy proslavená jeskyně Šipka, naučná Lašská stezka vedoucí k rozhledně nebo tradiční Štramberské uši (pečivo z medového kořeněného těsta, které svým tvarem připomíná uši). 

město Štramberk

 

Štramberk, zdroj: beskydyportal.cz

Vodní nádrž Lipno – Lipno nad Vltavou

Na volno, které strávíte výletem na lipenskou vodní nádrž a do jejího přilehlého okolí, budete rádi vzpomínat. Kromě možnosti se v horkém létě osvěžit v chladivé vodě je na místě spousta dalšího vyžití. Pro celodenní výlet je skvělou volbou stezka korunami stromů a Království lesa. Obě atrakce nabízí zábavu všem věkovým kategoriím a díky bezbariérovému přístupu si nevšední zážitek mohou dopřát i vozíčkáři. Adrenalin vám zvedne procházka lanovým parkem či sjezd na jedné ze dvou bobových drah. Jestliže si dovezete vlastní kolo, můžete vyzkoušet některou z mnoha cyklotras. 

vodní nádrž Lipno

 

Vodní nádrž Lipno, zdroj: turistickamapa.cz

Borkovická blata – Soběslav 

Přírodní rezervace Borkovická blata se nachází jen několik kilometrů od města Soběslav v okrese Tábor. Unikátním ekosystémem rašeliniště přechodového typu vede asi 2 kilometry dlouhá naučná Blatská stezka. Dozvíte se z ní podrobnosti o historii rašeliniště, které začalo vznikat před více než 10 000 lety, a jež bylo v minulosti nejprve ručně, později strojově těženo. Kvůli těžbě získalo místo i svůj název. Ten pochází ze slova borek, což byl ručně vytěžený hranol rašeliny, který sloužil pro zátop. Abyste si procházku přírodou náležitě vychutnali, zkuste vypnout své mobilní telefony. 

Borkovická blata

 

Borkovická blata, zdroj: musobeslav.cz

Punkevní jeskyně – Blansko

Offline zůstaňte i během návštěvy komplexu Punkevních jeskyní. Ty jsou součástí nejdelšího a nejrozlehlejšího jeskynního systému v České republice a leží v chráněné krajinné oblasti Moravský kras. V rámci jednodenního výletu přilákají každoročně zástupy návštěvníků – proto je nutné si jejich prohlídku předem rezervovat. Kromě samotného sestupu do útrob země můžete využít možnost plavby komplexem na lodičkách nebo shlédnout do nejhlubší – 138,4 metrů hluboké – propasti v České republice, Macochy. 

Punkevní jeskyně

 

Punkevní jeskyně, zdroj: kudyznudy.cz

Bečov nad Teplou – město a okolí 

Jestliže během jednodenních výletů rádi kloubíte přírodu a kulturní památky, vyrazte do Bečova nad Teplou. V malebném městě ležícím uprostřed Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les je v místním zámku uložený relikviář svatého Maura, který je po korunovačních klenotech považován za druhou nejcennější movitou památku v České republice. Za návštěvu stojí i tamní botanická zahrada, vodní kanál Dlouhá stoka nebo šroubovitá, kamenná rozhledna na Krásenském vrchu. 

Bečov nad Teplou

 

Bečov nad Teplou, zdroj: zamek-becov.cz

SDÍLEJTE ČLÁNEK