Co dělat v Hradci Králové? Tipy na výlet a aktivity!

S blížícím se jarem a přívětivějším počasím začíná sílit touha dobrodruhů po skvělém výletu nebo netradičním zážitku. Jestliže se i vy doma koušete nudou, neváhejte a vyrazte do Hradce Králové – místa s jedinečnou historií a geniem loci. Kromě architektury, galerií a divadel nabízí ovšem jedno z nejstarších českých měst mnohem více. Skutečnou podstatu „Salonu republiky“ poodkryjete, když se necháte inspirovat některým z 10 tipů na výlet v Hradci Králové.

Poznávací hra Nachozeno v Hradci Králové

Chystáte se do Hradce Králové poprvé, nebo jste místní, ale své město chcete poznat blíže? Sáhněte po Nachozenu. Jedinečná hra vás během 3-5 hodin provede po asi 10 kilometrů dlouhé trase, na které vám představí zajímavosti metropole. Během cesty budete luštit šifry, plnit úkoly a zároveň poznáte lokální výrobce a podniky. Určitě ale nemusíte vyrazit jen ve dvou, Nachozeno si pohodlně zahraje až 6 hráčů. V herním průvodci naleznete také místo pro své vzpomínkové fotografie.

Vyhlídkový okruh Salon republiky

Architekturu a konkrétní stavby, které jsou pro město typické, nejlépe prozkoumáte na některém ze značených procházkových okruhů. Ty jsou koncipovány tak, aby vás provedly vždy jedním obdobím architektonického rozvoje Hradce Králové. Trasa mapující stavby první poloviny 20. let minulého století je značena stříbrně a nese název Salon republiky. Prestižní označení získal Hradec Králové díky odvážnému urbanistickému plánu, na jehož vypracování a realizaci se podíleli architekti jako Jan Kotěra, Josef Gočár či Oldřich Liska.

Salon republiky - Hradec Králové
Salon republiky, zdroj: kampocesku.cz

Obří akvárium

Dalším tipem na to, co můžete v Hradci Králové vidět, je Obří akvárium. Během prohlídky největšího sladkovodního akvária v Česku (v nádrži je 130 tun vody) budete moci nahlédnout do modelu deštného pralesa, jehož reálnost je umocněna umělou mlhou a občasným tropickým deštěm. Podíváte se i pod hladinu sladkovodní tropické tůně, kde žije přes 500 kusů ryb. Jestliže cestujete ve dvou, můžete si akvárium dokonce zamluvit na celý večer a užít si zde romantickou večeři.

Obří akvárium - Hradec Králové
Obří akvárium, zdroj: obriakvarium.cz

Jízda na Polygonu Hradec Králové

Chcete-li zažít spíše adrenalin, zavítejte na Polygon Hradec Králové. Ve svém automobilu budete moci absolvovat tzv. školu smyku, kdy si vyzkoušíte, co očekávat při přetáčivém smyku a jak na něj správně reagovat. Další možností je jízda po trase s vodními překážkami a nácvik rychlých reakcí. Na polygonu nechybí ani kluzný kopec, rovná kluzná plocha, kruhová zatáčka nebo aquaplaningová vana. Pro milovníky jízdy v terénu je k dispozici offroad polygon s prudkým stoupáním, klesáním, jízdami v náklonu i broděním.

Polygon Hradec Králové
Polygon Hradec Králové, zdroj: polygonhradec.cz

Dětská železnice a projížďka po Labi

Při plánování výletů v Hradci Králové byste neměli vynechat ani Dětskou železnici, která je vůbec první veřejnou parkovou železnicí v Čechách. Jízda ve vagonech tažených lokomotivami Jeje a Mobydick potěší zejména vaše ratolesti, ovšem ani vy nepřijdete zkrátka. Členové Královéhradeckého klubu přátel parních strojů vám rádi přiblíží historii páry a přidají i několik zajímavostí. V sezóně (květen-září) si můžete výlet prodloužit o projížďku po Labi, kde se svezete v parnících Královna Eliška či Primátor Ulrich.

Dětská železnice - Hradec Králové
Dětská železnice, zdroj: vylety-zabava.cz

Vyhlídkový let nad Hradcem Králové

Netradiční, ale o to krásnější, pohled na Hradec Králové získáte, když navštívíte místní letiště. Kromě vyhlídkových letů, během nichž si budete moci vychutnat pohled na město z ptačí perspektivy, nabízí letiště možnost stát se na chvíli opravdovým pilotem. Pod vedením zkušeného instruktora sami vzlétnete z plochy letiště a budete asi 20 minut pilotovat letadlo Cessna 152, nebo větší letoun Cessna 172. Odvážnějším z vás je k dispozici i vrtulník, který můžete řídit přibližně půl hodiny.

Virtuální realita HOLODECK

Pokud vás během návštěvy města překvapí nepříznivé počasí, můžete se před ním schovat v největším studiu virtuální reality v České republice. V pěti kójích si zahrajte jednu ze 70 her, ponořte se do interaktivního filmu nebo se nechte přenést na ta nejvzdálenější místa v rámci virtuální turistiky. Studio rádo přivítá jak skupiny přátel, páry, tak rodiny s dětmi. Zatímco bude jeden z vás v simulované realitě, ostatní mohou sledovat jeho pohyb na velkoformátové obrazovce.

Virtuální realita Holodeck - Hradec Králové
Virtuální realita Holodeck, zdroj: holodeck.cz

Rytířské hradiště

Zajímá vás, co dalšího můžete v Hradci Králové dělat s dětmi? Jestli máte sportovního ducha, vezměte své potomky na procházku do dětského parku Rytířské hradiště. Cestou k němu minete unikátní přírodní památku Na Plachtě, která slouží mj. jako rezervace divokých koní. Samotné Rytířské hradiště je koncipováno jako dětské hřiště s opičí dráhou, bludištěm, doskočištěm nebo vzdělávacími prvky – dendrofonem či informacemi o rozkladu odpadu v přírodě.

Rytířské hradiště - Hradec Králové
Rytířské hradiště, zdroj: mestske-lesy.cz

3D bludiště a Park Na Větvi

Kousek od Rytířského hradiště byl v roce 2019 postavený park Na Větvi s 3D bludištěm, který nadchne celou rodinu. Rekreačně-sportovní areál je tvořený síťovými atrakcemi, jež jsou zavěšené v korunách stromů do 3 pater nad sebou a nabízí více než 800 metrů čtverečních hracího prostoru. Hlavní síťové plochy jsou propojené chodníčky a lávkami, a návštěvníci po nich mohou chodit bez jištění. Bludiště je tvořeno překážkovými dráhami, které procházejí všemi třemi úrovněmi atrakce.

3D bludiště, zdroj: unipark.cz

Den s vesmírem

Ptáte se, co ještě můžete v Hradci Králové navštívit? Za pozornost jistě stojí Galaktická a Planetární stezka. Okruh Galaktické naučné stezky je dlouhý asi 9,5 kilometru a seznámí vás s nejrůznějšími vesmírnými tělesy a útvary. Trasa Planetární stezky vám na 6,5 kilometrech zase přiblíží naší sluneční soustavu. Až si dosyta užijete pobyt v přírodě, zavítejte do místní Hvězdárny a planetária, kde jsou instalovány interaktivní expozice a kde můžete v reálném čase pozorovat Slunce nebo hvězdnou oblohu.

Galaktická stezka, zdroj: vychodni-cechy.info

SDÍLEJTE ČLÁNEK